TRAKYA ARI’SI

Dünyada koruma altına alınan ikinci arı türü “Trakya Arısı”

Özellikleri;

  1. Kışlaması iyi bir arı cindir.
  2. Sezonda (iyi bir sezonda – arının işlediği gün sayısı fazla olan) normal bir bakım ile koloni başına 50 kilogram a kadar bal üretebilir.
  3. Hastalıklara karşı dirençli bir yapısı vardır.
  4. Diğer arı ırklarına göre ömrü 6 ile 9 gün daha fazladır. Bu çok önemlidir verimi arttıran en önemli özelliklerden biri arı en yoğun dönemde çalışma süresini etkiler. Buda verimi arttırır.
  5. Trakya Arısı kendi kendine varrao mücadelesini yapabilmektedir.
  6. Az arı ile kışlar ve çabuk çoğalması bir başkan iyi özelliğidir.
  7. Kırklareli’nin Istrancalarında yaşayan Trakya arısı şuan bölgeye başka arıların girmesinin yasak olduğu arındırılmış ve Dünyada Kafkas Arısından sonra ikinci olarak ırkı koruma altına alınan Trakya Arısı dır.
  8. Haziran – Temmuz ayında iyi bal tutar.
  9. Arıcıların çalışması kolay sakin ve sokma özelliği olmayan/az sakin olan bir arı cinsidir.


Trakya arısının, çalışkan ve hastalıklara karşı dirençli özellikleriyle kendisini Türkiye’ye kabul ettirdiğini söyledi. Farklı iklim koşullarına da uyum sağlayan Trakya arısının oldukça verimli olabildiğini belirten Ulus, mevsim şartlarının uygun olması halinde sezonda bir kovandan yaklaşık 50 kilogram bal alınabilmektedir.

Ülkemizde bilinen birden fazla arı ırkları bulunmaktadır. Bunların bir kısmın tescillenip adı konulmuş bazıları ise halk tarafından bilinip ama bilimsel olarak herhangi bir çalışma ve projeler yapılamadığından sadece halk tarafından ismi bilinmektedir. Trakya arısı da bunlardan biri sayılabilir. Bazı araştırmalar yapılmış ama belirli bir düzeye ne yazık ki getirilememiştir.

Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Rıdvan Ulus, 

Trakya arısı diğer arı ırklarına göre ömrü 6 ila 9 gün daha fazla bu da bir arıcının bal sezonunda kovan başına veriminin çok daha fazla olmasını sağlıyor ayrıca Trakya arısının uysal oluşu saldırgan olmayışı bu arıyla çalışırken maske takmanıza bile gerek kalmıyor.Trakya arısının bir başka özelliği de kendi kendine varrao mücadelesi yapması az arıyla kışlayıp çabuk çoğalması önemli özelliklerindendir. Kırklareli’nin Istıranca dağlarında yaşadığı tespit edilen Trakya Arısı, dünyada Kafkas arısından sonra koruma altına alınan ikinci arı ırkı olma özelliğini taşımaktadır.

İlk başlangıçta Bodenheimer ve diğer bazı araştırıcılar bu bölge arısını Karniyol ırkı olarak tanımlamışlarsa da Ruttner Trakya Bölgesi arısını Anadolu arı ırkı olarak tanımlamıştır. Ancak daha sonra yapılan morfolojik ve performans belirleme çalışmalarında bu bölgenin arısının Anadolu ırkından farklı olduğu görülmüş ve son yıllarda yapılan DNA çalışmalarında da bu bölge arısının Karniyol ırkı ile karşılaştırıldığında, daha kısa ve dar kanat ile daha küçük vücuda sahiptir.

Trakya Arısının Özellikleri
Trakya arısı, kışlama yeteneği yüksek, hızlı gelişebilen, Haziran-Temmuz aylarında iyi bal tutan, çalışması kolay ve sakin bir ırk olarak bilinmektedir.

Trakya arısının güçlü genetik yapısı ; “Genetik yapısının ne kadar kıymetli olduğu ortada. Bütün dünyada hayvan ve bitki genleri koruma altında. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da bu çerçevede Trakya arısını genetik yapısı bozulmadan 2010’da koruma altına aldı. Bütün arıcılarımız da bu konuda hassas davranıyor. Arılar, genetiğinin korunması dolayısıyla değişik iklim koşullarına dayanıklılık, çalışkanlık, uzun ömürlülük, saflık ve kendini temizleyen özelliğini kaybetmedi. Bu da Trakya arısına gösterilen ilgiyi arttırdı” dedi.

Trakya arısının genetik özellikleri nedeniyle Türkiye’nin birçok bölgesinden de rağbet gördüğünü dile getirdi. Bazı bölgelerde arı ölümleri nedeniyle popülasyonun azaldığını ortadadır, “İç Anadolu ve doğu Karadeniz bölgesinde, arı ölümleri nedeniyle oluşan açık Trakya arısıyla kapatılıyor. Talep, bölgelerdeki arı ölümlerine göre değişiyor. Bu yıl ölümlerin fazla olması nedeniyle talep fazla. Trakya arısı adeta İç Anadolu ve doğu Karadeniz’in sigortası oldu. Trakya arısı bakanlığımızca Kırklareli’nin batı bölgesinde oluşturulan izole alanda korunuyor. Biz de bundan çok memnunuz. Trakya arısını koruyacağız ve çoğaltacağız.”

Ulus ayrıca, Ortadoğu Teknik ve Namık Kemal Üniversitesince yapılan araştırmaya göre, Trakya arısının diğer arı ırklarına göre 9 gün daha fazla yaşadığı ve Türkiye’nin en sakin arı ırklarından biri olduğunu kaydetti.

Edirne Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erdoğan Altınordu, bölge adının verildiği Trakya Arısı’nın, birçok kişi tarafından bilinen bir ırk olmasa da, bu arı türünün dünyada koruma altına alınan ikinci arı türü olduğunu bildirdi.
Altınordu, Trakya Bölgesi’nin coğrafik yapı itibarıyla Balkanların uzantısı konumunda olduğunu ifade ederek, toprak, bitki örtüsü ve ekolojik yönden ortak özelliklere sahip olduğunu söyledi. Dünyadaki arı ırk ve ekotiplerinin oluşumlarında bölgelerin coğrafik yapı ve ekolojik önlemleri dikkate alındığında bu bölgedeki arılar arasında bir benzerliğin bulunmasının normal karşılanması gerektiğini ifade eden Erdoğan Altınordu, “İlk başlangıçta Bodenheimer ve diğer bazı araştırıcılar bu bölge arısını Karniyol ırkı olarak tanımlamışlarsa da Ruttner Trakya Bölgesi arısını Anadolu arı ırkı olarak tanımlamıştır. Ancak daha sonra yapılan morfolojik ve performans belirleme çalışmalarında bu bölgenin arısının Anadolu ırkından farklı olduğu görülmüş ve son yıllarda yapılan DNA çalışmalarında da bu bölge arısının Karniyol ırkı ile karşılaştırıldığında, daha kısa ve dar kanat ile daha küçük vücuda sahiptir.” dedi.
“Trakya Arısı, dünyada koruma altına alınan ikinci arı türü”
Morfolojik ve davranışsal olarak daha büyük populasyonlarla yeniden tanımlanmaya ihtiyacı olduğunu belirten Altınordu, bu bölge arısının Akdeniz ve Çukurova koşullarında verimli olamadığının görüldüğünü kaydederek, Trakya Arısı ile ilgili şunları söyledi; “Kırklareli’nin Istıranca dağlarında yaşadığı tespit edilen Trakya Arısı, dünyada Kafkas arısından sonra koruma altına alınan ikinci arı ırkı olma özelliğini taşımaktadır.”