Toprak Biliminin ABC’si

Nasıl daha iyi toprak oluşturulacağını bilmek istiyorsanız, toprak rengi, dokusu ve yapısı hakkında bilgiler içeren temel toprak bilimini öğrenmelisiniz

Toprak hakkında düşünmeyi, çalışmayı ve parmaklarımın arasında yoğurmayı seviyorum.

Toprağı gerçekten anlamak için, en başta fiziksel özelliklere sahip bir şey olarak görelim. Toprak düşündüğünüz zaman renk ,  doku ve  yapı ile başlayabilirsiniz . Her arazi bize toprak hakkında önemli bir şey söylüyor.

Toprak rengi  , nerede ve nasıl geliştiği ve hangi mineralleri ve içeriklerini içerir. Soğutucu topraklar, ıslatıcı iklimler genellikle daha gri ve renklidir. Renkler, ayrışmamış organik maddeden gelebilir. Kurutucu ve sıcak iklimlerde bulunan topraklar genellikle daha açık renkli ve daha kırmızıdır. Orada organik madde uzun süre dayanmaz ve demir ve diğer mineraller oksitlenir ve parlak renklerini gösterir.

Süslü laboratuar ekipmanları veya Munsell renk kitabı denilen bir şey kullanılarak toprak rengi ölçülebilir. Munsell kitabı, kırmızılar ve sarılardan griler, yeşilimsi ve mavimsi renklere kadar değişen bir boya parçaları kitabı gibidir. Her sayfa ve yonganın bir adı vardır. Toprağın kümeleri, kayıt ve yönetim için renk adını seçmek üzere çiplerle karşılaştırılır. Toprak nemliyken, kuruduğundan daha koyu olacaktır.

Toprak dokusu  toprağın besinleri tutma ve tutma kabiliyeti ile ilgilidir ve bir matematik denklemi ile tanımlanmaktadır. X’in ne olduğunu anlamaya çalıştığını hatırlıyor musun? X + y + z = 100 olduğunu biliyorsanız, y ve z’nin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Bu durumda, toprak, x, y ve z gibi üç tip toprak parçacıklarından oluşur. Çapı 0,05 ila 2,0 mm arasında olandaha büyük parçacıklar olan  kum vardır. Daha sonrayaklaşık 0.005-0.05 mm çapındaki silt vardır . Ve son olarak,  kil toprak var , tüm toprak 0.005 mm’den küçük. Hep birlikte, 3 parçacık toplamda yüzde 100 olan oranlarda topraktadır.

Toprak dokularını, dokusal sınıfları, her biri mevcut kum, silt ve kil parçacıklarının oranına bağlı olarak tanımlayan farklı isimler var. Örneğin, kumlu bir tezgahta yüzde 60 kum ve yüzde 25 silt bulunur, bu da kalan yüzde 15’in kil olduğu anlamına gelir. Benzer şekilde, bir kil lobunda yüzde 40 kil ve yüzde 40 silt bulunur, yüzde 30 silt bulunur.

İki dokusal sınıftaki oranlar arasında bir fark fark etmiş olabilirsiniz. Clay loam içinde daha az kil bulunan “clay loam” olarak adlandırılır; kumlu çamur killi çamurun iki katı kumludur, “kumlu” adını kazanması için killidir. Bu fark kil parçacıklar tarafından paketlenmiş walloptan gelir; toprağa fiziksel ve kimyasal özellikler taşıyan çok sayıda kişiliğe sahiptirler.

Dokuyu nasıl bulabilirsin? Toprak parçacıklarını ayıran ve ne kadarının mevcut olduğunu belirleyen laboratuar prosedürleri vardır. Toprak testin sana söyleyebilir. Veya “doku hissi” nin eğlenceli alan seçeneğini inceltebilirsiniz  . Oyun hamuru günlerinize döndüğünüzü hissedebilirsiniz, ancak bu gerçekten bilimsel bir oyun biçimidir.

Toprağın üçüncü fiziksel özelliği  toprak yapısıdır . Toprağın yapısı, partiküllerin nasıl bir arada tutulduğu veya toplandığı şeklindedir. Agregalar hangi şekillerdir? İyi toplanmışlar mı? Bir arada tutuyorlar mı? Yapının çoğu yönetime bağlıdır, ancak bazıları toprağın dokusu ile ilgilidir.

Örneğin, iyi toplanmış kum tepeleri görmeyeceksiniz. Kilin yapışkanlığı toprağı bir arada tutmaya yardımcı olacaktır. Organik madde olsa da, mükemmel bir yapıştırıcı yapar. Sürülmüş ve organik madde birikmemiş topraklar, güçlü ve hoş agregalara sahip olacaktır. Ve bu tamamen yönetim ile ilgili.

Peki ne soruyorsun? Peki ya kumlu bir tezgah ya da killi bir tezgah varsa? Peki ya toprağım agrega Süpermen güçlü ya da varolmayan ise ve toprağım alanda büyük bir yığın halinde gözüküyorsa?

Toprak dokusu ve toplanması, tarlalarınızın ve meralarınızın su ve organik maddeleri nasıl toplayacağı ve tutacağı konusunda bir dünya yaratır.

Spektrumun karşıt uçlarında: Kumlu topraklar suyun çabucak sızmasına izin verecek, ancak uzun süre tutmayacaklar. Killi topraklar suyu daha uzun tutacaktır, fakat kuruması daha uzun sürebilir. Siltli topraklar daha mutlu bir ortam sağlar, ancak kil parçacıklarının sunduğu diğer ilginç kimyasal özelliklerin bir kısmını sağlamazlar.

Çiftliğini satın aldığında, toprak dokusu hakkında fazla bir şey yapamazsın. Renk de budur. Ancak toplama hakkında bir şeyler yapabilirsiniz. İyi toplanmış topraklar size her iki dünyanın da en iyisini verecektir. Toprak topakları veya küçük kümeler, aralarında, suyun hızlı bir şekilde sızabileceği makro moleküler boşluklar sağlayacaktır. Ve bitkilerin kurak dönemlerde alabilmesi için su tutacak mikroporlar sağlayacaktır.

İyi toplanmış bir toprak, yarı katı parçacıklardan ve yarı gözenek alanlarından oluşacaktır. Bu gözenek boşlukları su ve havanın karışımı olacaktır.

Toplanmanın en iyi yolu, organik maddenin birikmesine izin vermektir (bu, toprak rengini de biraz koyulaştırabilir). Toprak işlemesinden kaçının; çıplak topraktan kaçının. Hayvanlarınızın otlanmasına izin verin, fakat aşırı otlatmayın. Toprağı besle, seni besleyecektir.

İnanılmaz organik bileşiklerle birbirine yapıştırılmış, güçlü toprak agregaları elde edersiniz. Toprak agregaları size güzel gözenek alanları verir, bu da toprak organizmaları için daha iyi evler anlamına gelir. Daha iyi evler, daha fazla organik madde (gıda) ile birlikte biyolojik aktiviteyi artıracak, bu da bitkilerin büyümesine yardımcı olacak besin döngüsünü hızlandıracak. Bir gecede olmayacak, ama olacak. Ve amaç budur.