Solucan Gübresi

Bitkilerde Kullanım Miktarları ve Öneriler

Organik Solucan Gübresi Nedir?


 Solucanların Beslenmesi İçin Hazırlanan Çeşitli Organik Atıkların Solucanların Sindirim Sisteminden Geçtikten Sonraki Dışkısına Solucan Gübresi Denmektedir.

 Bitki Gelişimi İçin Gerekli Olan Azot, Fosfor, Potasyum Gibi Macro Ve Micro Bitki Besin Elementlerini, Humik Ve Fülvik Asitleri Doğal Olarak Bünyesinde Bulundurur..

 Hastalık Yapıcı Parazit, Ot Tohumu Ve Ağır Metaller Bulundurmaz.   Kokusuzdur. Toprağın Organik Madde Miktarını Arttırır.

 Humuslu Yapısı Sayesinde % 40 Oranında Su Tasarrufu Sağlar. Uygulandığı Bahçe Bitkilerinde Ürüne; Tat, Lezzet, Aroma Sağlar.

Organik Solucan Gübresi    % 20 İla % 60 Oranında Verim Artışı Ve 15 Güne Kadar Erkencilik Sağlar.

√Organik Solucan Gübresi Çim, Süs Bitkileri, Sera Sebzeciliği, Peyzaj Bitkileri, Bağlar, Meyve Bahçelerinde Rahatlıkla Kullanılabilir. 

Organik Solucan Gübresi Avantajları;

1.Verim Avantajı;
 Bitkide Hızlı Büyüme Ve Erkenciliği Sapladığı Gibi, Oluşabilecek Olumsuzluklara Karşıda ( Don, Zararlı Mantar Ve Bakteri Gibi.) Direnç Kazanmasını Sağlar.

 Toprağın Mikro Elementlerini Dengeleyerek Bitkinin Üretkenliğinde Ve Mahsül Veriminde %60’şa Kadar Artış Sağlar.

 Özellikle Kimyasallarla Kirlenmiş, Kuvvetini Ve Canlılığını Yitirmiş, Yorulmuş Toprakların Islahını Sağlar. Bu Sayede Kimyevi Gübre Kullanım İhtiyacı Zaman İçerisinde Azalır.

 Asitli, Kumlu Toprakların Parçacıklarını Birbirine Bağladığı Gibi Ağır Killi Topraklarda Parça Bağlılığını Gevşeterek Gözenekli Yapıyı Arttırır.

 Topraktaki Organik Madde Miktarını Ve Saçaklanmayı Arttırır. Bitkide Kök Gelişimini Hızlandırır.

Toprağın Ph’ını Düzenler. Bitki Tarafından Kullanılamayan Fosfor, Potasyum, Demir Vb. Gibi Bitki Besin Elementlerini Toprakta Çözünür Halde Getirerek Bitki Tarafından Alımını Kolaylaştırır.

Maliyet Avantajı;
 Topraktaki Mikroorganizma Faaliyetini Arttırır. Toprağın Su Tutma Kapasitesini Artar. % 40’a Kadar Su Tasarrufu Sağlar.

 Bitkinin Hastalıklara Karşı Direncini Arttırır. İçeriğindeki Bitki Besin Maddeleri, Macro Ve Micro Elementler, Suda Yavaş Çözülerek Bitkinin Uzun Süre Beslenmesini Sağlar. Gübreleme İhtiyacı Zamanla Azalır.  

Çevre Avantajı;
 Yabancı Ot Tohumu İçermez. %100 Ekolojik Ve Non-Toksitir.

 Düzenli Olarak Kullanıldığında Topraktaki Kimyasal Kirliliği Büyük Ölçüde Azaltır.

√Organik Solucan Gübresi Kokusuzdur.

 Toprağın Üzerindeki Ağır Metallerin Birikimini Azaltır.  

Doğal Solucan Gübresi Ürün Kullanım Oranları;

√ Tohum Çimlendirme Sıralarında Solucan Gübresi Kullanımı:
 Tohumlar Çimlenen Bir Bitkinin Hayatının İlk Birkaç Gününde İhtiyaç Duyabileceği Tüm Gerekli Besinleri İçermektedir Ama Bu Sürenin Sonunda Bitki, Hayatını Devam Ettirmek İçin Ortamdaki Besinlere Bağımlı Hale Gelir. Açtığınız Tohum Sırasına Biraz Solucan Gübresi Serpin, Ardından Tohumlarını Bırakın, Her Zamanki Gibi Tohumları Örtün. Yaklaşık Ayda Bir Kez Toprağa Üstten Solucan Gübresi Ekleyin. 

√ Küçük Bitkiler Ve Saksılarda Kullanımı: (%33 yada 3’te 1)
 3 Hacim Toprakla 1 Hacim Solucan Gübresini Karıştırın. Her Bitki İçin İki Haftada Bir Toprak Üstünden ¼ Bardak Solucan Gübresi Verin. 

√ Alternatif Uygulama:
 Toprak Yüzeyine 1 İla 2.5 Cm Solucan Gübresi Ekleyin. Normal Şekilde Sulayın, Her 3 İla 4 Ayda Bir Gübrelemeyi Aynı Şekilde Tekrarlayın. 

√ Kök Bitkileri (Patates, Havuç, Soğan Ve Pancar) Kullanımı:
 Tohum/Filiz Ekmek İçin Açtığınız Sıraların Altına Ve İki Yanına 2.5 Cm – 5 Cm Kalınlığında Solucan Gübresi Uygulayın. Tohumları Veya Filizleri Yerleştirip Toprakla Örtün. 4 İla 6 Haftada Bir 0.5 Cm Kalınlığında Solucan Gübresiyle Yanlardan Besleme Yapın. 

√ Alternatif Uygulama:
 Toprağı Hazırlarken, Her 10 M² Alan İçin 2 Kg Solucan Gübresi Kullanın. Bitkiler Yaklaşık 9-10 Cm Boya Geldiğinde Yanlardan Beslemeye Devam Edin, Optimum Büyüme Gerekirse Sezon Ortasında Yine Yanlardan Besleme Yapın. 

√ Domates, Biber, Patlıcan, Fasulye, Salatalık Ve Kavunda Kullanımı:
 4 Hacim Toprakla 1 Hacim Solucan Gübresini Karıştırın. Açılan Deliklere Solucan Gübresiyle Hafifçe Dolgu Yapın, Bitkiyi Yerleştirip Toprağı Kapatın. Tomurcuklanmadan Sonra Her Bitkiye ¼ Bardak Olacak Şekilde Yanlardan Besleme Yapın. Normal Şekilde Sulayın, Her 2 Ayda Bir Gübrelemeyi Aynı Şekilde Tekrarlayın. 

√ Alternatif Uygulama Kullanımı:
 Organik Torf/Humus %30 Oranında Solucan Gübresi Kullanarak Saksı Karışımınızı Hazırlayın. Set Başına 1 Kilo Kadar Bu Saksı Karışımından Kullanın Sonra 100 Gram Kadar Solucan Gübresini Meyve İlk Belirdiğinde Ve Meyveler Olgunlaşmaya Başladığında Toprak Üstünden Uygulayın.

√ Güller, Bodur Çalılar Ve Ağaçlarda Kullanımı:
 Her Bitkinin Etrafına 4 Bardak Solucan Gübresi Ekleyip Karıştırın, Malçla Kaplayın. 

√ Alternatif Uygulama:
 Yeni Dikilen Ya Da Nakledilen Bitkiler: 2 Hacim Kompost Veya Organik Torfla 1 Hacim Solucan Gübresini Karıştırın. Karışımı Yeni Kazılmış Deliklerin Çevresine Dökün, Kökleri Delik İçindeki Karışımın Üzerine Yayın.Üzerini Örtün, Hava Cepleri Kalmaması İçin Bolca Sulayın.Olgun Güller Ve Bodur Çalılar: 4 Bardak Solucan Gübresini Yüzeyden Bitkinin Etrafındaki Toprakla Karıştırıp Malçla Örtün.

√ Yeşilliklerde Kullanımı:
 Tohumlar Filizlendiğinde Veya Bitkiler Nakledilirken Her Bitkiye Yukarıdaki Karışımdan ¼ Bardak Vererek Besleme Yapın, Sezon Ortasında Aynı İşlemi Bir Kez Daha Tekrarlayın. 

√ Alternatif Uygulama:
 Çok Fazla Gelişip Saçaklanan Bitkilerde Aromatik Yağ Oranı Düşer, Bu Yüzden Solucan Gübresinin Tam Kuvvette Kullanılması Mümkün Olmaz. Maksimum Üretim İçin Organik Ve Humus İle Karışık %5 İla %10 Solucan Gübresi Kullanın. Şifalı Otlar Bu Karışıma Muazzam Bir Cevap Verir. 

√ Olgun Meyve Ve Kabuklu Yemiş Ağaçlarda Kullanımı:
 Ağacın Çapındaki Her 2.5 Cm İçin 2 Bardak Solucan Gübresi Gereklidir. Ağaç Gövdesinden Damlama Hattına Kadar Olan Bölüme Toprak Üstünden Uygulama Yapın, Malç Veya Kompostla Örtüp Sulayın. 

√ Alternatif Uygulama:
 Köklü Fidanları Veya Kapta Bulunan Fidanları Toprağa Naklederken Maksimum Büyüme Ve Meyve Üretimi İçin 50/50 Kompost Ve Solucan Gübresi Karışımı Kullanmak En İyisidir. Birçok Meyve Ve Narenciye Ağacı Normal Süresinden İki Kat Daha Hızlı Meyve Verme Aşamasına Geçecek, Bir Yılda İki Yıllık Büyüme Sergileyecektir. Kabuklu Yemiş Ağaçlarının Meyve Üretimine Geçmesi Daha Uzun Zaman Alır, Bunlarda Diğer Meyve Ağaçlarındaki Gibi Çarpıcı Sonuçlar Beklenmemelidir.Süs Ağaçları Solucan Gübresiyle Normalden İki ile Beş Kat Daha Hızlı Büyür. İlkbaharda Dikimden Sonra Ağaçlara Sonbaharda 2.5 ile 3 Kg Solucan Gübresi Uygulanması Gerekir. Çapı 2.5 cm’ye Kadar Olan Fidanlara Bu Oranlara Göre Gübre Verilmelidir. Ağaç Gövdesinden Damlama Hattına Kadar Olan Bölüme Toprak Üstünden Uygulama Yapın. Olgun Ağaçlara Yılda İki – Üç Kez 2.5 Kg Toprak Üstünden Uygulamayla Gübre Verin. Baharda Çiçeklenme Döneminde Solucan Gübresi Uygulanması Özellikle Önemlidir. 

Not: Doğal Solucan Gübresi Dikimden Sonra İlk Yıl İçinde Uygulanan Solucan Gübresi Miktarını İki Veya Üç Katına Çıkararak Fidanın Gövde Yüksekliğini Düşürebilirsiniz.

Bir cevap yazın