Etlik Piliç Yetiştiriciliği

Günlük civcivler kümese konur. 7–8 hafta beslenir, kesim çağına gelir; kesilip pazarlanır. Bu sürede 1,8–2 kg canlı ağırlığa ulaşan piliçler, 1300–1400 gram temizlenmiş ağırlığa (karkas) ulaşırlar.

Neden etlik piliç?
Ucuza mal olur. Bir kümeste yılda 4–5 dönem piliç yetiştirilebilir. Piliç etinin yağı azdır, proteince zengindir, lezzetlidir. Sindirim çok kolay olup her yaş daki insanlar tavuk et ürünlerin severek yiyebilir.


İki türlü üretim vardır:
1. Doldur-Boşalt yöntem: Dünyada en çok uygulanan yöntemidir. Kümesin kapasitesi kadar etlik civciv kümese konur, pazarlama büyüklüğüne kadar beslenir, sonra tümü elden çıkarılır. Yeniden doldurmak için arada zaman bırakılabilir. Bu aralıkta yen gelecek civcivler için kümes temizlenip, badana yapılır, kullanılan araç ve gereçler dezenfekte edilir.
2. Sürekli Ardışık Büyütme Yöntem: Aynı anda, değişik yaşlarda civciv ve piliçler bulundurma şekildir. İşletmede her zaman kesme hazır piliç bulunur. Bir parti piliç kesme gidince, onun yerine hemen bir parti civciv getirilir. Hastalık ihtimali fazla olduğu için tercih edilmeyen bir yöntemdir. Etlik civciv ve piliç yetiştirilmesi için kümes içinde sıcaklık, havalandırma, aydınlatma rutubete ve sıklığa dikkat edilmelidir.