Domates Neden Çiçek Döker

Domates yetiştirmek isteyenlerin en çok rastladıkları sorunların başının da domateste çiçeklenme sorunu ile alakalı problemler gelmektedir. Sizde de domates çiçekleri kuruyup dökülüyorsa sorun değil, domates neden çiçek döker yazımızı okumaya devam edin. Yazımın sorunda domates çiçeklerin dökülme nedenleri ve bunun için çözüm yollarını bulacaksınız.
Domates çiçeği dışında domatesin tarihini merak ediyorsanız, domates ne zaman bulundu yazımızı okuyabilirsiniz. Peki domates yeşil bir meyveyken olğunlaşında nasıl kırmızı olur? Bu sorunuz içinde domates nasıl kızarır adlı makalemizi okumanızı öneririm.
Domates çiçeği bakımına geçmeden önce, domates yetiştirme hakkında küçük bilgilere bakalım.
Domatesin Özellikleri: Domates ana vatanı olan Peru’dan diğer ülkelere yayıldığı ve ülkemize Adana’dan girdiği bilinmektedir. Domatesin biyolojik yapısı kendi kendini döllemeye müsaittir. Fakat az miktarda da olsa yabancı döllenme görülebilir.
Domatesin Bitki Özelliği
Kök: Domates köklerinin toprak altı derinliği ve yanlara doğru dağılımı yaklaşık bir metre uzunluğunu bulmaktadır. Sera tipi yetiştiricilikte kök dağılım alanı ise yaklaşık 69 cm civarında kısıtlanmıştır. Bunun sebebi ise toprak suyunun hareketi yukarıdan aşağı yağmurlama olarak değil aşağıdan yukarıya emdirme sisteminin olmasıdır. Sera tipi kapalı alanlarda yetiştirilen domatesin kökleri oldukça zayıf olduğundan bitkinin askıya alınması gerekmektedir.
Gövde Ve Yapraklar: Gövde topraktan çıkmaya başladığı andan itibaren yuvarlak, tüylü ve yumuşak dokuya sahipken ilerleyen dönemlerde yuvarlak kısımlar köşe haline, yumuşak kısımlar ise sertliğe dönüşür. Bitki dallanmaya ve genişlemeye çok yatkındır. Her yaprağın gövdeye tutunduğu yerden, koltuk olarak isimlendirilen yeni domates sürgünleri ortaya çıkar. Domates bodur ve sırık çeşitler olarak ikiye ayrılır. Bodur bitkilerin dallanma sistemi sınırlıdır ve çalıya benzeyen görünümleri vardır. Sırık çeşitlerinde ise bir çiçek salkımı oluştuktan sonra büyüme ucunda büyüme devam ederken yaprak koltuklarındaysa yan sürgün vermeler ve çiçeklenme süreçleri devam eder.

Alıntı: Çim ve Bahçe Ürünleri – Organik Tarım Bitki Besinleri