Domates nasıl kızarır

Domates yetiştirilmesi en basit ve en zevkli bitkilerden biridir. Yeşil renkte oluşan domates, nasıl oluyor da büyüyüp olgunlaştıktan sonra kırmızı domates oluyor diye aklımıza bir çok soru gelmektedir. Domates Nasıl Kızarır diye sormak yerine domatesin rengi neden kırmızıdır sorusunun yanıtına bakmak lazımdır. Konunun devamında domatese kırmızı rengi veren madde hakkında daha geniş bilgi bulacaksınız.


Önce domates nasıl yetiştirilir ona bakalım
Domatesin tarihi adlı makalemizi de size tavsiye ederim. O yazımızda domatesi ilk kimlerin bulduğu ve domates tüketmek Osmanlıda neden yasaktı gibi bir çok bilgi bulabilirsiniz.
Ayrıca domates vitamin deposu bir meyve diyebiliriz domateste ne vitamini var adlı makalemize de bir göz atabilirsiniz.
Dalından alınan kıpkırmızı domatesin keyfini başka hiçbir sebze insana veremez. O domates daha yemeden, tadını bile almadan insanı mutlu etmeye başlar. Hem domates yetiştirmenin kolaylığı, toprakta saksıda her yerde domates yetiştirilebilmesi de bunu insanlar arasında yaygınlaştırmıştır.
Domates ekmek için öncelikle toprak önceden gübre ile bir süre beslenir. Bu gübreleme ve toprağı besleme işlemi ilkbahar aylarında başlamalıdır. Eğer fide yetiştirilmeyecek dışarıdan satın alınacaksa çok büyümüş fideler alınmamalıdır. Genellikle ilk defa domates yetiştirme işine giren herkes bu konuda bir hata yapar. Fide seçerken daha küçük, daha genç fideler tercih edilmelidir. Bu fideler toprağa daha kolay tutunur ve daha kolay uyum sağlar. Büyük fideler aynı şekilde yetişmeyebilir. Büyük fideler gibi ince fidelerden, çiçek açmış fidelerden de kaçınmak gerekir. Çiçek açmış fidenin toprağının değiştirilmesi çiçeklerini düşürür ve domates çıkaramaz.