BAL ARILARINDA BAKIM

Daha önceki yazılarımızda kolonilerin zayıf ve güçlü olarak ayırmış erken gelişen güçlü olan koloniyi yavaşlatırken zayıf çıktığı için yavaş gelişen kolonimizi de takviye çerçeve vererek düzenlemiş ve hızlanmasını sağlamıştık ki burada amacımız tüm kolonilerimizin yaklaşık aynı seviyelerde gitmesini sağlamaktı.

Bu yazımızda ise bahar bakımlarına nasıl devam edeceğiz?

Nasıl besleme uygulaması yapacağız?

Hangi materyalleri kullanacağız?

Ve herkesin sorduğu soru; çerçeveyi nasıl vereceğiz?


Şimdi kolonilerimizi eşitlediğimizi varsayalım. Güçlü ve zayıf kolonilerimiz vardı. Birine takviye vermiştik birinden de takviye almıştık.
Öncelikle bu kolonilerimiz de bakımlara nasıl devam edeceğiz ona bakalım. Besleme materyallerinin sıralamasını yazmıştık. Önce şuna bakıyoruz. Biz hangi dönemdeyiz? Bu dönemde doğada arı için neler var? Daha önceki yazılarımızda arının iki beslenme materyali olduğunu söylemiştik. Birincisi bal ikincisi polen. Şimdi gelelim bizim içinde olduğumuz döneme. İçinde bulunduğumuz dönem arının iki beslenme materyaline de ihtiyacı bulunmaktadır. Fakat biz bu işi yaparken maliyetlerimizi de olabildiğince minimize etmemiz gerekiyor. Doğaya baktığımızda da taze ve devamlı yenilenmekte ve gittikçe artan miktarda ve çeşitlilikte çiçek açmakta. Şimdi şunu soracaklar çoktur. Kek ve içeriğinde birtakım bitkisel ve kimyasal ekstrakların olduğu kekleri verelim mi? Yavruyu daha artırır mı? Çok mu zenginsiniz? Üstelikte arılar için devam eden süreçte zengin içeriğe sahip polen varken. Ama şunu söyleyelim. Bölgenizde polen çok kıt ama havalar ısındı ise arı yavruya yattı fakat içinde polen neredeyse kalmadı ise işte o zaman kek verebilirsiniz. Çünkü burada amaç şu kek ile arılara polen geliyor izleniminin verilmesi sağlanacak ve arılar yavru atımını azaltmayıp devam edecektir. Yok polen gayet güzel gelmeye başladı ise o zaman keke ihtiyaç yoktur. Sadece şurup verilecektir.
Peki şurup nasıl verilecek?
Öncelikle şunu belirtelim. Biz kışa girerken nasıl şurup veriyorduk? Koyu hatta suyu olmadığı için tamamen invert şuruplardan alıp verenlerimiz de vardır. O zaman bahara çıkarken de ilk koyu olacağını daha önceki yazılarda belirtmiştik. Sıralama şöyle olacak. Önce varsa süzme bal demiştik. Azar azar çektikçe yenilenecek. Bal yoksa olabildiğince koyu ki özellikle piyasadaki invert olan şurup yada evde yapıyorsak 2 hatta 3 şeker 1 su yapabilirsek ne kadar koyu yapabilirsek öyle yapacağız. Ardından yavru alanı açılmaya başladıkça şeker miktarını azaltırken su miktarını artıracağız.

Örnek verecek olursak önce 3 şeker 1 su iken sonrasında 2 şeker 1 su daha sonra 1 şeker 1 su şeklinde olacak. 1 şeker 1 su ile başladıktan sonra artık hep böyle gidecek. Burada ayrıntı şu. Şu iki ayrıntıyı hiç unutmayalım. ilki arı aç diye arıyı şuruba doyurmak değil. Önce 1 su bardağı verip çektikçe tekrar vereceğiz. Şimdi şurupluğu tamamen doldurmak iyi olmayacaktır. İkincisi ise verilen şurubu doğayı taklit ederek gittikçe artırmak. Önce 1 su bardağı mı başladı. Arı yavruyu iyice yaydıktan sonra 1,5 su bardağı olacak. Biraz daha yayıldıkça 2 su bardağı olacak. Böyle devam edecek. Yetmediği yerden itibaren doldurun şuruplukları. Eğer şuruplukları erken bahardan itibaren doldurup verirseniz arı belki çeker ama yavruyu atacak yer kalmaz. Çünkü arılar yavru atmaya başladığında stoğundaki balı sulandırıp etrafa yayacak devamlı. Besleme ve beslenmede 1 şeker 1 su kıvamındaki nektarı tüketecek. Ama çerçeveler full koyu ile dolarsa seyreltip yayacak yeri kalmazsa arıda farklı çalışma şartı doğacaktır ki daha yeni kadrolarını yeni çıkartan arı birde farklı işlerle uğraşmış olacaktır. Yavru sahasının hızlı açılmasına da engel olacaktır. Buradaki amacımız şu arı aç kalmasın. Devamlı nektar gelişinin olduğunu bilsin ve yavru sahasını olabildiğince genişletsin.